Start

BPMstandard.pl używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza Twoją zgodę.

Zrozumiałem
13Cze2015

Współpraca narzędzi do modelowania procesów biznesowych w BPMN 2.0

di storyboardCzy narzędzia do modelowania w BPMN mogą ze sobą współpracować? Demonstracja wymiany diagramów podczas konferencji OMG w Berlinie. Od kilku lat na całym świecie widać coraz większe zainteresowanie modelowaniem procesów biznesowych z wykorzystaniem notacji BPMN 2.0, która jest standardem niezależnym od konkretnego dostawcy narzędzia.

Liczba narzędzi wspierających BPMN 2.0 przekroczyła 100 – zarówno wśród prostych narzędzi do rysowania, oprogramowania do analizy i optymalizacji procesów (programy klasy BPA), jak i automatyzacji procesów (narzędzia klasy BPMS). Doświadczenie ostatnich lat pokazało jednak, że samo wykorzystanie dokumentu specyfikacji nie wystarcza do tego, aby bezproblemowo wymieniać modele z innymi narzędziami. Dlatego też, ponad 2 lata temu została powołana grupa robocza do spraw wymiany diagramów BPMN (BPMN Model Interchange Working Group), w skład której wchodzą dostawcy narzędzi zainteresowani tym, aby ich oprogramowanie mogło bezproblemowo współpracować z innymi systemami.

17 czerwca, podczas spotkania technicznego Object Management Group w Berlinie odbędzie się prezentacja rezultatów pracy grupy BPMN MIWG. Zaprezentowane zostaną:

a) wspólne tworzenie diagramu przez 9 różnych narzędzi;

b) wymiana zaawansowanych atrybutów BPMN między narzędziami;

c) pełny roundtrip tzn. przejęcie modelu wykonywalnego przez 4 narzędzia klasy BPA, rozszerzenie modelu o treść biznesową i wykonanie modelu przez silniki wykonawcze. Scenariusz ten dowodzi, że możliwe jest posiadanie w organizacji odrębnych narzędzi do modelowania i zarządzania procesami oraz wykonywania procesów oraz wymieniania między nimi modeli w sposób bezstratny.

Prezentacja zostanie przeprowadzona w oparciu o 3 niżej przedstawione scenariusze:

1. Wymiana diagramów (ang. Diagram Interchange)

 

Scenariusz

 

di storyboard

 

Przykład

 

di sample

 

2. Wymiana ukrytych atrybutów

 

Scenariusz

hai storyboard

Przykład

Example

3. Wymiana modelu wykonywalnego

 

Scenariusz

Storyboard

 

Przykład

 

Example

 

Więcej informacji o prezentacji

Informacje o konferencji

Adres pod którym można obejrzeć prezentację (17 czerwca od 16.00)

 

z misiakZbigniew Misiak

Autor jest konsultantem Grupy BOC oraz product managerem systemu ADONIS – narzędzia do zarządzania procesami, od początku bierze udział w pracach grupy BPMN MIWG.