Certyfikacja

BPMstandard.pl używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza Twoją zgodę.

Zrozumiałem

logo oceb
Właścicielem programu certyfikacyjnego OMG Certified Expert in BPM 2 (OCEB 2) jest organizacja Open Management Group (OMG), która jest również właścicielem standardu Business Process Model & Notation (BPMN). OCEB 2 obejmuje przede wszystkim właśnie standard BPMN, jak równiez inne zagadnienia związane z Business Process Management.

Program obejmuje również pozostałe standardy należące do OMG, w tym m.in.: Business Motivation Model (BMM), Business Process Definition Metamodel (BPDM), Business Process Maturity Model (BPMM). Składa się z 5 egzaminów: Fundamental, Business Intermediate, Technical Intermediate, Business Advanced, Technical Advanced. Wszystkie egzaminy przygotowane i zdawane są w języku angielskim lub japońskim, za pośrednictwem Pearson VUE. OMG wskazuje materiały dydaktyczne, które umożliwiają przygotowanie się do egzaminów, jak również organizację, które prowadzą szkolenia przygotowawcze.  Poza certyfikatem na poziomie Fundamental dostępne są dwie ściezki certyfikacyjne: biznesowa (składają się na nią egzaminy: Business Intermediate, Business Advanced) oraz techniczna (składają się na nią egzaminy: Technical Intermediate, Technical Advanced). Dla każdej ze ścieżek założeniem jest, iż uzyskanie certyfikatu na danym poziomie, wymagana wcześniejszego uzyskania certyfikatu na poziomie poprzednim. Uzyskanie certyfikatu na poziomie Fundamental jest warunkiem początowym dla obu ścieżek. Dla przykładu, uzyskanie certyfikatu na poziomie Business Intermediate, wymaga wcześniejszego uzyskania certyfikatu na poziomie Fundamental, a certyfikatu Business Advanced wcześniejszego uzyskania certyfikatu Business Intermediate.

Ścieżki certyfikacyjne obrazuje pniższy model.

 

Źródło: http://www.omg.org/oceb-2/exam-info.htm

 

Sposoby na przygotowanie do egzaminu są 3: praca własna na podstawie materiałów wskazanych przez OMG, dedykowane szkolenia organizowane przez akredytowane organizacje, połaczenie obu wcześniej wymienionych. 

Żywotność certyfikatów - 5 lat od daty egzaminu.

Koszt każdego z egzaminów wynosi ok. 200$ US.

Komplet aktualnych informacji na stronie OCEB 2.


Inne programy certyfikacyjne BPM:

AIIM BPM Certificate Program