Artykuły

BPMstandard.pl używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza Twoją zgodę.

Zrozumiałem
03Cze2016

Życie ma być piękne, a praca lekka i przyjemna

zycie ma byc piekneCzy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest Twoja motywacja do działania? Po co wstajesz co rano i mierzysz się z codziennymi wyzwaniami? Jeżeli tak to czy masz ze sobą ten obraz w każdej sekundzie Twojego życia? A może masz tak, że masz ogromne plany i marzenia, ale rezygnujesz z nich bo przytłacza Cię ogrom bieżących spraw, które przysłaniają dalekosiężne cele?

 

Zazwyczaj brakuje czasu albo zasobów, często po prostu chęci. Brakuje elastyczności aby nadążyć za pędzącym światem. W końcu odpuszczasz przytłoczony ogromem spraw do załatwienia. Odpuszczasz po to aby następnego dnia podnieść się i spróbowac jeszcze raz, bo trudno się rezygnuje z marzeń. I tak codziennie, bo niestety często robimy tak, że stawiamy siebie w blokach startowych pełni motywacji i energii, ale z tymi samymi zasobami, z tą sama wiedzą, z tymi samymi narzędziami, a przede wszystkim z tym samym sposobem myślenia i postrzegania świata. Próbujesz ponownie nie dokonując zmian w schematach zachowań i oczekujesz innego efektu. Lepszego, szybszego, wymarzonego w Twojej głowie podczas kolejnego wieczoru, który zamiast rodzinie poświęcasz na opracowanie nowego pomysłu i zebranie siły na to, aby znowu się podnieść i próbować dalej. Ostatecznie z powodu braku oczekiwanego efektu całkowicie się wypalasz. A gdyby tak nie narażać się na te codzienne upadki? Gdyby tak coś zmienić i tym razem przygotować się lepiej do biegu zanim stanie się gotowym w bloku startowym. A może tym razem zamienić niepewność na wiedzę i oszczędzić sobie tej emocjonalenj sinusoidy? A może tak przestać się bać o to co możesz stracić i zacząć troszczyć się o to co możesz zyskać gdy podejmiesz ryzyko zmiany, wyjdziesz poza swoją strefę komfortu? I co więcej zrobić to najlepiej jak potrafisz. Jak by wyglądało Twoje zycie gdybyś zamiast kierować swoją energię w kierunku poznawania sposobów radzenia sobie ze stresem zajał się ograniczaniem go w swoim otoczeniu?

Moje motto życiowe brzmi nastepująco : "życie ma być piękne, a praca lekka i przyjemna". Myślisz sobie pewnie teraz, że oszalałam, że jest to nierealne. Niestety, praca w przekonaniu większości z nas kojarzy sie z czymś ciężkim, nieprzewidywalnym i nieprzyjemnym. A ja Ci mówię, że nie musi tak być. Mówię Ci teraz, że to jest ten moment w którym czas coś zmienić. Mówię Ci, że każdy z nas jako człowiek zasługuje na wszystko co najlepsze. Każdy, czyli tak samo Twój pracownik, jak i przełożony, klient czy partner. Co więcej, mówię Ci, że to da się zrobić. Wyobraź sobie jak by wyglądał świat, gdyby klienci przychodzili do Ciebie, bo załatwienie sprawy w Twojej firmie byłoby po prostu przyjemne. Byłoby dla nich pozytywnym doświadczeniem, których często brakuje w życiu. Wyobraź sobie o ile musiałbyś zmniejszyć nakłady na marketing i sprzedaż.

Wyobraź sobie ile zaoszczędziłbyś gdyby pracownicy lubili swoją pracę, byli zmotywowani, zaangażowani, gdyby rotacja
pracowników była niska. Ile zaoszczędziłbyś na szkoleniach i wdrażaniu nowych osób do środowiska pracy gdybyś miał opracowane stałe procedury działania? Podstawową potrzebą każdego człowieka jest spokój i poczucie bezpieczeństwa. Każdego, bez względu na to jaką rolę przyjmuje. Najlepszym sposobem na to jest zamiana niewiedzy na wiedzę a także zbudowanie silnej organizacji po to aby mogła mierzyć się z dzisiejszym zmieniającym się w niesamowitym tempie światem.

Tu z tego miejsca mówię Ci, przygotuj się do kolejnego startu aby zwiększyć szansę na sukces. Oszczędź sobie zmian i upadków ucząc się na doświadczeniu swoim i innych. Nie ma lepszego sposobu na to niż zastosowanie analizy biznesowej w połączeniu z modelowaniem procesów biznesowych. Uporządkowane działania dadzą Ci elastyczność, ponieważ każda zmiana będzie mogła być wdrożona w sposób szybszy i bardziej świadomy ze względu na łatwość w określeniu jej obszaru wpływu. Da Ci również kontrolę nad tym co dzieje się w organizacji. Co więcej da Ci możliwość podejmowania bardziej świadomych decyzji. Jednak nie tylko. Da Ci też spójność i przewidywalność, co zapewni pracownikom i klientom spokój i stały standard obsługi. Stabilny, przemyślany i prosty. Lekki i przyjemny.

Brzmi jak utopia? Może, ale uczą aby sięgać wysoko. Odważ się dać sobie spokój i wysoki standard życia a co za tym idzie również pracy. Bo w życiu chodzi o coś więcej. Prawdą jest, że trzeba wstawać o jeden raz więcej niż upadać a co nas nie zabije to nas wzmocni. Niezaprzeczalne jest też to, że taka kolej rzeczy buduje naszą siłę. Ale gdyby tak włożyć więcej energii w analizę i planowanie i oszczędzić sobie części tych prób, które i tak w mniejszym lub większym zakresie do nas przyjdą? A gdyby tak opracować procesy biznesowe, które spowodują, że radzenie sobie z tymi próbami będzie spokojniejsze, bardziej świadome i przewidywalne? Jak długo chcesz jeszcze gonić kroliczka, którym jest spokojne i szczęśliwe zycie? Czy nie lepiej byłoby go złapać i oswoić? Mówią, że nie jest sztuką unikać deszczu ale nauczyć się w nim tańczyć. I ten taniec umożliwiaja Ci dwa wspomniane przeze mnie wczesniej narzędzia. Wybór należy do Ciebie. Ty jestes gotowy. Świat jest gotowy. Lepsze czasy znajdują się o jedną decyzję od Ciebie w której postanowisz ze chcesz iść o krok dalej, zamiast kręcić się wokół własnej osi jak przysłowiowy bączek.


Agnieszka Balcerzak

agnieszka balcerzak

Pasjonatka optymalizacji, organizacji i prostoty. Nonkonformistka. Ambasadorka ciągłego rozwoju zawodowego i osobistego. Absolwentka Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Zarządzania i Marketingu Szkoły Głównej Handlowej.
Podczas swojej kariery zawodowej pracowała w rolach analityka biznesowego, projektanta rozwiązań IT i kierownika projektów stawiając jako priorytet wysoką jakość dostarczanych rozwiązań, świadomość działania i wychodzenie na przeciw oczekiwaniom klientów. W roku 2014 po ukończeniu cyklu szkoleń oraz udokumentowaniu dotychczasowego doświadczenia uzyskała ceryfikat International Institute of Business Analysis (Certification of Competency in Business Analysis). Obecnie skoncentrowana na zagadnieniach związanych z Customer Experience i Business Process Management. W poszukiwaniu wiedzy wyruszyła w podróż za ocean atlantycki stawiając sobie za cel sprowadzenie zdobytej wiedzy do Polski. Do tej pory wzięła udział w czterech szkoleniach z tego zakresu organizowanych przez BPM Institute.